V případě, že se zaměstnavatel rozhodne přijmout osobu, která je v aktivní vojenské záloze (nebo se jeho stávající zaměstnanec rozhodne vstoupit do aktivních záloh), musí zaměstnavatel brát v potaz určité povinnosti, které mu ukládá zákon. Ovšem kromě povinností, má zaměstnavatel z titulu uvolnění zaměstnance na vojenské cvičení, také právo na finanční podporu. Následující článek se tedy blíže zaměří na náhradu mzdy zaměstnance uvolněného z pracovněprávního vztahu na vojenské cvičení, a také na poskytnutí finanční podpory jeho zaměstnavateli.
NÁHRADA MZDY ZAMĚSTNANCŮ V AKTIVNÍCH ZÁLOHÁCH
Aktivní vojenské zálohy upravuje zákon č. 45/2016 Sb. o službě vojáků v záloze. V daném zákoně jsou specifikovány jak služební povinnosti, tak i peněžní náležitosti – § 23 a dále. Konkrétně jde o služné, příplatek za službu v zahraničí, zvláštní příplatek, odměnu, motivační odměnu, náborový a stabilizační příspěvek a jiné. Vojákovi v záloze náleží služné za dobu služby a kalendářní den následující po jejím ukončení podle hodnosti stanovené pro služební místo, na kterém je služebně zařazen – ve výši odpovídající služebnímu tarifu vojáka z povolání pro tuto hodnost.
Výše uvedené peněžní náležitosti vyplácí vojenský správní úřad – § 27 odst. 2 zákona č. 45/2016. Služné je vypláceno v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém na ně vojákovi v záloze vzniklo právo. Splatnost ostatních peněžních náležitostí je uvedena také v § 27 daného zákona. Peněžní náležitosti se vyplácejí bezhotovostně na bankovní účet, ovšem služební orgán může vojákovi povolit hotovostní výplatu, pokud voják písemně zmocní jinou osobu.
FINANČNÍ PODPORA ZAMĚSTNAVATELI A OSVČ
Vzhledem k výše popsané povinnosti zaměstnavatele uvolnit zaměstnance v aktivní záloze z práce, může zaměstnavatel požádat o vyplacení finanční podpory (zákon 45/2016 Sb. o službě vojáků v záloze, § 36 odst. 1). To je v zákonu o službě vojáků stanoveno z toho důvodu, že zaměstnavatel může mít po dobu uvolnění zaměstnance na vojenské cvičení zvýšené náklady na zajištění výkonu práce uvolněného zaměstnance. Například proto, že musí na tuto dobu zajistit výkon práce ostatními zaměstnanci, kterým musí proplatit případné přesčasy nebo musí výkon práce zajistit uzavřením krátkodobé dohody mimo pracovní poměr s novým zaměstnancem.
O Žádosti o poskytnutí podpory zaměstnavateli rozhoduje vojenský správní úřad místně příslušný podle místa trvalého pobytu vojáka v aktivní záloze. Finanční podpora zaměstnavateli totiž není vyplácena automaticky – zaměstnavatel o ní musí požádat u příslušného vojenského správního úřadu.
Výše této podpory zaměstnavateli může činit až dvě třetiny průměrné mzdy naposledy zveřejněné Českým statistickým úřadem. V případě povolání k výkonu neplánovaného vojenského cvičení je finanční podpora v plné výši průměrné mzdy naposledy zveřejněné Českým statistickým úřadem. Tato finanční kompenzace je totožná i pro osoby samostatně výdělečně činné, které jsou samy zařazeny v aktivní vojenské záloze.
Kromě uvedeného zákoníku práce a zákonu o službě vojáků v záloze, je možné další informace týkající se zaměstnávání osob v aktivních zálohách najít na stránkách Ministerstva obrany a Armády České republiky. ZDE jsou také zveřejněny žádosti o poskytnutí finanční podpory zaměstnavateli a OSVČ.